Ahmed Rašíd

Interview s vůdcem Hizb-e Tahrir

(překlad článku je publikován s laskavým svolením autora)

 

Central Asia and Caucasus Analyst

Biweekly breefing

22.11.2000

V prvním interview s prominentním představitelem největší středoasijské ilegální islámské strany, Hizb-e Tahrir, je vysvětlena filosofie strany a její cíle. Strana je přísně tajná a interview může být publikováno za podmínky, že nebude prozrazeno místo rozhovoru ani jméno jejího vedoucího představitele.

K původu a cílům Hizb-e Tahrir

Hizb-e Tahrir byla založena v Saudské Arábii v roce 1950 a v této době byla jednotná s hnutím wahhabija. Ale brzy jsme objevili rozdíly a oddělili jsme se. Hizb-e Tahrir chtěla pracovat s lidmi v každé zemi s přihlédnutím ke specifikům a uvádět do praxe šaríu (islámské právo) mírovými prostředky, zatímco wahhabisté byli extrémisté, kteří chtěli partyzánskou válku vytváření islámské armády. Hizb-e Tahrir byla založena na principech Džadidistického hnutí (islámští modernisté ve Střední Asii v době carského Ruska) v 19. století, kteří měli plán sjednotit celý muslimský svět do jednoho velkého chalífátu. Hizb-e Tahrir byla v sovětské době ilegální a mnozí její členové byli ve vězení. Ale dnes máme desítky tisíc členů po celé Střední Asii (60 000 členů v Taškentu, 20 000 v Chodžentu) and jsme velmi silní především ve Fergánské kotlině. Ale strana zůstává v ilegalitě. Z Uzbekistánu se rozšířila do Kyrgyzstánu a Tádžikistánu. Chceme vytvořit chalífát, který by sjednotil všechny středoasijské země. Hizb-e Tahrir chce mírový džihád, který by rozšiřoval islám vysvětlováním a konverzemi, ale nikoliv válkou. Ale díky silný represím středoasijských států bude zcela určitě válka.

Ke jejím vztahům s Islámským hnutím Uzbekistánu (skupina vedená Džumou Nomongoním, která v letech 1999 a 2000 provedla ozbrojené výpady z Tádžikistánu do Uzbekistánu a Kyrgyzstánu) a dalšími islámskými hnutími ve střední Asii :

Islámské hnutí Uzbekistánu (IHU) se oddělené hnutí, ale mezi nimi je mnoho proudů a mnoho konfliktů. Díky státním represím ve Střední Asii, je nemožné vědět, která strana je populárnější – Hizb-e Tahrir nebo IHU. Hizb-e Tahrir i IHU mají stejný cíl dosáhnout ustavení chalífátu ve Střední Asii, ale cesty, jak toho dosáhnout jsou tak různé jako mezi doktor, z nichž jeden operuje chirurgickým řezem a druhý léčivými rostlinami. Bohužel, některé složky v IHU byly zneužity pro ruské zájmy ve Střední Asii. V rámci IHU je také mnoho pašeráků drog a zbraní, které jí dávají špatné jméno. IHU říká, že svržení presidenta Karimova a přinesené islámu do Střední Asie může být dosaženo pouze bojem. Hlavní představitelé IHU jako Juldašev nebo Nomongoni jsou dobře známí a populární po celé Střední Asii. Ale vedoucí představitelé Hizb-e Tahrir zůstávají v ilegalitě a nikdo nezná jejich jména a vlády nás nemohou najít a eliminovat. Hadíthy (skutky a slova Proroka Muhammada) říkají, že na konci světa bude 73 islámských hnutí a pouze jedno z nich bude správné. Jen Alláh ví, které hnutí bude správné. Ve Fergánské kotlině působí také velmi tajné hnutí wahhabistů nebo Hezbollah, kteří dostávají značné sumy peněz ze Saudské Arábie.

K přístupu Hizb-e Tahrir k islámským otázkám :

Neoponujeme súfismu, ale ani je nepodporujeme. Hizb-e Tahrir věří, že ženy musí pracovat a vzdělávat se, ale musí nosit hidžáb (pokrývka hlavy, ale nikoliv obličeje), nikoliv burchu (pokrývka celého těla). Jsme tvrdě proti ší'e, která není islámskou cestou. Hizb-e Tahrir podporuje hnutí Taliban v Afghánistánu a mnoho členů Hizb-e Tahrir uprchnout před chaosem ve Střední Asii do bezpečí Afghánistánu. Taliban má některé dobré myšlenky. Chce čistý islámský stát. Ale rozdíl mezi námi je ten, že Hizb-e Tahrir chce moderní život zde na zemi, aby bylo možné nebe na zemi a také chce připravit lidi na cestu do nebe (džannat) po smrti. Taliban chce život v chudobě a celý život je podle nich přípravou k dosažení nebe. Hizb-e Tahrir chce nebe i v životě i po něm. Nemáme žádné zvláštní vztahy s Usámou ben Ládinem, ale protože podporuje všechna islámská hnutí ve Střední Asii, je zde proto velmi známý. Jsme zásadně proti Židům a Izraeli. Nechceme je zabít, ale musí Střední Asii opustit. Spolu s Židy jsou největším nepřítelem islámu Spojené státy.

Ke vztahům mezi Ruskem a Střední Asií a postoj Hizb-e Tahrir k presidentu Karimovovi:

Karimov je ve slepé uličce ve snaze lavírovat mezi uspokojováním Ruska a islámských hnutí. Karimov si musí vybrat mezi Ruskem a islámem a bude si muset vybrat islám aby udržel Rusy daleko odtud. Ale jestliže Rusové vstoupí do Uzbekistánu, bude to pro Hizb-e Tahrir velmi dobrá situace, protože se dotkne všech, začne násilná polarizace a válka. Karimov zde nemá budoucnost. Je zde příliš mnoho korupce a špatné politiky. Není zde zaměstnání, ekonomicky skomírá, bohatí nepomáhají chudým, jak to přikazuje islám a vláda nedělá nic pro chudé, a proto jsou lidé rozhořčeni. Ale i v Karimovově vládě je mnoho dobrých lidí, a tak nazrává čas svrhnout vládu zevnitř, protože někteří se k nám přidají. Ale kdo zná plány Alláha?

Autor : Ahmed Rašíd je korespondent Far Eastern Economic Review a Daily Telegraph pro Střední Asii, Afghánistán a Pákistán. Je autorem publikací The Resurgence of Central Asia : Islam and Nationalism? a Taliban : Militant Islam, Oil and Fundamentalism in Central Asia (Yale, 2000)

Zpět na stránku Střední Asie